Найвідоміший американський мотоцикл всіх часів Harley-Davidson найближчим часом можна буде придбати в Україні. Київське ЗАТ "Атолл Холдинг" підписало дилерський контракт з компанією Harley-Davidson Europe про продаж в Україні мотоциклів Harley-Davidson.
"Ми йшли до цього більше 5 років. І тепер я з гордістю можу повідомити, що саме група компаній "Атолл Холдинг" отримала ексклюзивне право на бренд Harley-Davidson Kyiv", - цитує прес-служба ЗАТ "Атолл Холдинг" голову правління компанії Віктора Петренка.
За його словами, до кінця сезону компанія планує відкрити в Києві перший в Україні сервісний центр і show-room Harley-Davidson, представивши клієнтам широкий перелік послуг з продажу, ремонту та обслуговування техніки Harley-Davidson.
Harley-Davidson 21 серпня 2008 року святкує 105 річницю з дня заснування підприємства з випуску мотоциклів легендарної американської марки, які є культовими для багатьох прихильників і шанувальників не лише продукту, а й культури в усьому світі. У місті Мілуокі, де розташований завод з виробництва легендарних мотоциклів, збереться понад 10 000 гостей, аби привітати Harley-Davidson з ювілеєм.
Втім, легенди могло і не бути, констатує журнал "Компания". На початку ХХ століття в Америці існувало більше 300 фірм, що займалися виробництвом мотоциклів. І спочатку маленьке підприємство, засноване Уїльямом Харлєєм і братами Уолтером і Артуром Девідсонами, просто загубилося серед безлічі конкурентів.
Свій перший мотоцикл Харлей і Девідсон побудували в 1902 році, узявши за основу модель французької фірми De Dion. Всі механізми були зроблені вручну, в гаражі, розташованому на околиці Мілуоки, штат Вісконсин. Наприклад, карбюратор зібрали зі старої консервної банки. А бензин конструкторам доводилося купувати пінтами в сусідній аптеці.
Результатом довгих старань став непоказний велосипед з великим мотором, максимальна швидкість якого не перевищувала 7 миль на годину. До того ж в'їхати на цьому мотоциклі на пагорб, навіть невеликий, було практично неможливо. Але підприємці були на сьомому небі від щастя, і в 1903 році зареєстрували Harley-Davidson Motor Company.
Спроби модернізувати винахід були вдалими. Поступово в компанії почали з'являтися перші покупці, а вже в 1905 році мотоцикл марки Harley-Davidson переміг у мотоциклетних перегонах у Чикаго, проїхавши 15 миль за 19 мін 02 сек. Справи в компанії йшли добре, з'явилися постійні клієнти. Одним з основних замовників стала армія США.
Легенда Harley-Davidson народилася в 1946 році. Повернувшись з війни, молодь побачила свою "одноповерхову Америку" зовсім іншими очима. Виявилось, що знаменитої "американської мрії", за яку вони билися, просто не існує. Замість цього - нудні проповіді, пуританські характери, показуха і загальна комерціалізація. Солдати не змогли знайти себе в мирному житті. Підійнявшись на свої мотоцикли, вони відправилися на нову війну, яку самі оголосили "запліснявілому" суспільству.
Тоді ж у 1946 році була розформована знаменита льотна ескадрилья Hell's Angels (НА) - "Ангели Пекла". Льотчики НА у повному складі залишилися без роботи. Одягнені в чорні шкіряні куртки з нашиваннями у вигляді крил, вони ганяли на армійських "харлеях", лякаючи сонну Америку. "Нас зрадили, - вважали солдати. - Ми були героями, а зараз ми не потрібні нікому". Напівп'яна банда агресивно налаштованих людей наводила жах на всю країну.
Їх назвали людьми "поза законом" (outlaw), а американська мотоциклетна асоціація публічно від них відхрестилася, заявивши, що серед всіх мотоциклістів Америки такі хулігани складають тільки один відсоток. Байкери відреагували миттєво. Наступного ж дня на їх куртках з'явилися нові нашивання: outlaw і "1%". В ті роки журнал Time опублікував на першій смузі велику фотографію смертельно п'яного байкера, що сидить верхи на "харлеї" в купі порожніх пляшок. Журналісти і режисери тут же підхопили новий образ, і у світ вийшов "Дикун" - культовий фільм про життя байкерів з Марлоном Брандо в головній ролі. Всі дійові особи картини їздили виключно на мотоциклах Harley-Davidson.
Hell's Angels був не єдиним мотоклубом у післявоєнній Америці. До четвірки провідних входили також The Outlaws, The Pagans і The Bandidos. Преса охоче писала про "велику четвірку" мотоклубів. Справжнім байкером міг бути тільки володар "харлея". Всіх інших презирливо іменували "мотоциклістами". З'явилася навіть традиція своєрідного лінчування "нехарлеїв". Угледівши на дорозі неугодний мотоцикл, байкери тут же його відбирали і довго возили по вулицях на мотузку. Потім демонстративно на нього мочилися, підвішували на дерево, а через пару днів спалювали.
Доброчесна Америка була в шоці. Зачувши рев мотоцикла, люди ховалися по будинках, забігали в підворіття і, стримуючи дихання, чекали, поки байкери сховаються за поворотом.
Злякалася і компанія Harley-Davidson. Хуліганський імідж її мотоцикла, що нерозривно злився з образом бандита, відлякував решту всіх клієнтів. Керівництво фірми відхрещувалося від байкерів, але відхрещувалося дуже обережно, боячись образити своїх основних споживачів. До того ж байкери багато в чому допомагали компанії, постійно модифікуючи свої мотоцикли. Наприклад, саме їм прийшла в голову ідея додати в перламутрову фарбу металевої пудри, створивши тим самим знаменитий колір "металік".
Наприкінці 1960-х років американський ринок наповнила дешева і якісніша продукція з Японії. Головні конкуренти - Honda, Yamaha, Suzuki і Kawasaki - викинули на ринок мотоцикли, дуже схожі на вигляд на "харлеї", але набагато більш легкі, дешеві і якісні. Все це разом з підмоченою репутацією американського мотогіганта спричинило за собою різке зниження прибутків компанії.
У 1981 році тринадцять топ-менеджерів, включаючи нинішнього керівника Джеффрі Блештейна, викупили контрольний пакет акцій Harley-Davidson. Після цього вони безпосередньо звернулися до адміністрації президента з проханням ввести протекціоністські заходи і врятувати "американську легенду" від неминучої загибелі. У 1982 році президент Рональд Рейган обклав імпортну продукцію високими митами, а сама фірма кинула всі сили на розробку нових моделей.
Протягом трьох років Harley-Davidson вдалося відновити втрачені позиції і повернути собі лідерство. У 1988 році компанія займала 54% мотоциклетного ринку США. Згодом Рейган назвав це "справжньою історією американського успіху".
Починаючи з 1985 року Harley-Davidson щорічно збільшувала виробництво мотоциклів на 13%. Сьогодні Harley-Davidson займає 56% американського мотоциклетного ринку. В той час, як штат мотогіганта складає всього 4,7 тис людей, компанія щорічно виробляє 243 тис мотоциклів.